Przedstawiam wam poradnik narzędziowy, celem jego jest pomoc osobom zaczynającym swoją przygodę z jubilerstwem podczas zakupu narzędzi i maszyn do pracowni. Starałem się uwzględnić potrzeby kogoś kto dopiero zaczyna tą przygodę i potrzebuje podstawowych sprzętów. Zdaje sobie sprawę że lista nie jest kompletna, celowo ominąłem bardzo zaawansowane lub sprofilowane narzędzia, jeśli natomiast zapomniałem o czymś istotnym napisz śmiało do mnie na kursy@kursyjubilerskie.pl lub na instagramie @kursy.jubilerskie.pl będę wdzięczny za pomoc i stwórzmy razem kompletny poradnik.

Tabelka

Jak czytać tabelkę

Cena:

Celowo unikam podawania konkretnych wartości bo ceny się zmieniają, jedni potrafią szukać lepiej okazji inni gorzej, jedni chcą kupować tylko nowe sprzęty inni preferują używane itp. Za wyznacznik przyjąłem najtańszy znany mi przykład sprzętu pozwalającego na bezstresową i dobrą pracę. Prześledźmy to na przykładzie wzorca jakim jest suwmiarka elektroniczna. Ceny zaczynają się od jakiś 20-30zł ale są to sprzęty niskiej jakości, mało trwałe i nie precyzyjne (takich nie uwzględniałem w tabelce i odradzam) za około 80-120 zł można nabyć coś spełniającego podstawowe kryteria użyteczności i długowieczności (tego typu sprzęty są uwzględnione właśnie w tabelce) ale można też pójść w ekstremum czyli dla przykładu wodoszczelna suwmiarka Mitutoyo za około 1000zł (to na pewno są wyśmienite sprzęty ale dla osób o dużym budżecie lub wyspecjalizowanych w jakimś aspekcie, takich też nie uwzględniałem)  Przyjąłem punkt widzenia osoby chcącej wyposażyć swój pierwszy warsztat efektywnie ale nie dysponującej nieskończonym budżetem.

Skala jest 6 stopniowa

0 za darmo
1 poniżej 100zł
2 100-300zł
3 300-1000zł
4 1000-2000zł
5 2000-5000zł
6 powyżej 5000zł

Niezbędność:

Przydatność to oczywiście temat względny dla osoby grawerującej niezbędne będą rylce grawerskie a dla osoby nie robiącej tego nie będą one w ogóle potrzebne. Przyjąłem tutaj kryterium wszechstronności im bardziej uniwersalny sprzęt tym dostał wyższą notę. Tak by poradnik ten był kompendium dla początkujących nie zaawansowanych, oni najczęściej wiedzą już dokładnie czego potrzebują i gdzie tego szukać.

Skala jest 6 stopniowa

0 nie przydatne w ogóle
1 przydatne w bardzo rzadkim i  określonym przypadku
2 czasem się przyda ale bez przesady
3 całkiem całkiem
4 Dość przydatne ale można od biedy zastąpić czymś innym
5 Dość przydatne i nie do zastąpienia innym sprzętem
6 jak bez ręki